Al Jazeera Digital câștigă trei premii Edward R Murrow | Știri Al Jazeera

Site-ul web Al Jazeera English câștigă premii de top la categoriile Breaking News, News Series și Feature Reporting.

Într-un an remarcabil pentru recunoașterea globală, site-ul în limba engleză Al Jazeera a apărut cu trei victorii în prestigioasele premii Edward R Murrow, cu sediul în SUA.

În competiție împotriva greilor mass-media The New York Times, Washington Post, CNN International și mulți alții, Al Jazeera engleză online a câștigat premii de top la categoriile Breaking News, News Series și Feature Reporting ale premiilor anuale numite după neconformul CBS News și pionier al documentarelor în stil 60 de minute.

Premiile, sponsorizate de Radio Television Digital News Association (RTDNA), au fost anunțate pe 11 august.

Site-ul web și echipele sociale ale AJ Digital au câștigat la categoria știri de ultimă oră pentru acoperirea permanentă a evenimentelor care au dus la și după căderea capitalei afgane, Kabul, în mâinile talibanilor. Corespondenții de emisie și digital Al Jazeera au sosit primii la fața locului când talibanii au intrat Palatul prezidential în Kabul, pe 15 august 2021. Coordonarea minut cu minut a AJ Digital cu reporterii și contactele de pe teren a produs o acoperire în timp util a evenimentelor din zilele premergătoare și următoare preluării. Platformele sociale ale Al Jazeera au strâns aproximativ 22,8 milioane de vizualizări pentru videoclipuri și rapoarte despre asediul palatului publicate pe canalele sale YouTube, Facebook, Twitter și Instagram.

„Sunt extrem de mândră de echipa noastră de jurnalişti de clasă mondială, multi-platformă”, a declarat Soraya Salam, managerul Al Jazeera English Online. „Această onoare este o dovadă a cât de mult am crescut ca forță competitivă în știrile digitale, împuternicită de misiunea noastră de a pune povestea umană pe primul loc. Sper că această recunoaștere oferă mai multă conștientizare luptelor celor care și-au împărtășit cu curaj poveștile cu noi.”

Echipa interactivă a AJ Digital, AJ Labs, a câștigat la categoria News Series pentru setul său de 10 părți de vizualizări de date, Afganistan: Vizualizarea impactului a 20 de ani de război. Seria folosește hărți interactive, grafice și date pentru a examina impactul ultimilor 20 de ani de război în Afganistan, dând context accelerarii de decenii până la retragerea haotică a trupelor Statelor Unite.

Unitatea Slow Journalism/Features a încheiat trioul de premii cu o victorie la categoria Feature Reporting pentru seria sa în șase părți despre femei și fete indigene dispărute și ucise. Seria de lecturi lungi, încorporată cu grafică bogată, fotografie și mărturii video, îi urmărește pe cei care încearcă să găsească rămășițele celor dragi și care încearcă să împace pierderea celor despre care se știe că au fost uciși de-a lungul unei porțiuni infame de autostradă măturată de zăpadă. în Columbia Britanică, Canada. Aproximativ 80 de femei și fete, majoritatea indigene, au dispărut și au fost ucise pe „Highway of Tears” din Canada de la începutul anilor 1970.

„Cu toată incertitudinea din jurul pandemiei, au fost câțiva ani grei pentru jurnaliștii noștri din toată lumea”, a declarat Carlos van Meek, directorul de inovare și programe al Al Jazeera Digital. „Dar echipele noastre nu au șovăit niciodată. Au muncit incredibil de greu pentru a se adapta la fiecare pas. Este minunat să vezi că au fost recunoscuți pentru sârguința și tenacitatea lor.”

Câștigătorii vor fi recunoscuți în timpul unei cine de gală găzduite de Edward R Murrow Awards și RTDNA în New York City, pe 10 octombrie.

Source link

Articole similare